REFRIX ∗ refraktív index mérő szoftver

A Refrix folyadékok törésmutatójának változását mérő, felvételező és kiértékelő szoftver.
A rendszer a felületi plazmon rezonancia (SPR) mérését végzi egy speciális bioszenzor (Spreeta) segítségével. A biomolekuláris interakciók mérése és rögzítése során a szoftver a szenzorból érkező pillanatnyi rezonanciapont-adatokból folyamatosan refraktív index értéket számol és egy chart görbén ábrázolja azokat.
A rezonanciapont fogadása mellett a rendszer a csatlakoztatott hőmérséklet mérő szenzor adatait is fogadja és ábrázolja.

A mérés során a felhasználónak lehetősége van megjegyzéseket elhelyezni a görbén. Ezen felül meghatározható automatikus komment elhelyezése is, mely esetben a refraktív index változáshoz beállított küszöbérték átlépése esetén a szoftver automatikusan markert helyez a kérdéses pozícióhoz.

Mérés alatt folyamatosan figyelemmel lehet kísérni a szenzorból vételezett nyers (primer) görbét, ill. az ebből képzett átlagolt görbét. Az átlagolt görbén lehet beállítani a rezonanciapont-számítást segítő trigger-szintet is (baseline).

A primer görbén végzett rezonanciapont-detektálás speciális, Bézier görbeillesztéses módszerrel történik. Ez biztosít lehetőséget a szenzorból érkező diszkrét érték alapján meghatározott görbeváltozások nagy pontosságú lekövetésére.

A számított refraktív index görbéhez mozgóátlagos szűrés is rendelhető, szabadon állítható periódusszámmal (1-60-ig). A szoftver lehetőséget biztosít egyszerre négy, korábban felvételezett görbe egyidejű megnyitására is, mely során az egyes görbék egymáshoz képest elmozgathatóak, ill. megfigyelhetőek a görbék közötti apróbb eltérések is.
Mérések utólagos kiértékeléséhez rendelkezésre áll egy mozgatható adatkurzor, amelyet a refraktív index görbén lehet mozgatni. A kurzor mozgatása során azonnal megjelenik a hozzá tartozó átlagolt primer görbe is az erre szolgáló görbekijelzőn, az eredetileg detektált rezonanciapont állapottal együtt.


Mérés megkezdése előtt, ill. a bioszenzor cseréje esetén végre kell hajtani a rendszer kalibrációját. Be kell olvasni a bioszenzor gyári korrekciós adatait, valamint egy tiszta szenzorfelülettel szárazon mért jelet. Itt kell meghatározni a referenciaként használt refraktív index értéket is. Specifikálni kell a mintavételezési frekvenciát, valamint be lehet állítani az átlagolási időt is, mely utóbbi a mintavételezett nyers adatokból képez egy szűrt primer jelet.


Mérés megkezdése előtt lehetőség van a bioszenzor működésére vonatkozó alapvető hardveres beállítások megváltoztatására.
Itt lehet meghatározni többek között az integrálási időt, a LED intenzitást, valamint a hőmérsékletet is.

Mind a hardveres mind a kalibrációs beállítások elmenthetők, így ezek későbbi megnyitása esetén azonnal mérésre kész a rendszer.