SPEL ISOSYS ∗ izoláltszervi mérő, adatrögzítő és analizáló szoftver
A SPEL (Solution Pack for Experimental Laboratories) Isosys egy komplett izoláltszervi mérő, adatrögzítő és analizáló szoftver. A szoftver az izoláltszervi mérések online (mérés alatti) és offline (utólagos), nagy pontosságú kiértékelésére szolgál, melynek elvégzéséhez automatikus és manuális analízis funkciók állnak rendelkezésre.
A szoftver főbb tulajdonságai:
1-16 csatorna párhuzamos felvételezése és egyidejű monitorozása
származtatott értékek (trendek) megjelenítése
egy primer csatornához tetszőlegesen akár több származtatott értékek is rendelhető
automatikus és manuális analízis funkciók
felvétel alatti "on-the-fly" gyors analízis lehetősége
csatornánként állítható zajszűrő
automatikus csatornaleosztás és elhelyezés
multiplexelhető, átirányítható csatornák (1 fizikai csatornához több logikai csatorna rendelhető)
A szoftver elindítása után azonnal megjelenik a főképernyőn 16 csatorna, amely a bejövő jelfolyamot jeleníti meg (monitorozás üzemmód).
A 16 csatorna kijelzője három fő mezőre osztható:
primer jel görbe-kijelzője
trendek kijelzője (lapozhatóan, a főkijelző mögött)
szerviz mező
Az egyes csatornák típusának és jellemzőinek meghatározását a csatorna-definíciós panel segítségével lehet megtenni. Innen hívható elő a kiválasztott csatornához tartozó setup panel, amelyen a beállításokat el lehet végezni. A rendszer előre definiált típusokkal segíti a beállítást.
Az összes típus mind egyéni származtatott-listát kínál fel. Ezekből tetszőlegesen lehet csatornánként egy vagy több paramétert kiválasztani.
Az egyes csatornákat gyors, kétpontos kalibrációval lehet hitelesíteni. A kalibrációs panelen lehet a csatornához tartozó érzékenységet és skála-tartományt is meghatározni. A beállítások és kalibráció mint setup elmenthető, így a későbbiekben elég megnyitni a kívánt állományt,
és a korábban elvégzett beállítások máris érvényre jutnak.
Amennyiben a rendszer kalibrálva van, máris lehetőség nyílik felvétel készítésére. Mérés indítása során a rendszer először bekéri a kísérlet alapadatait, majd ezután lép mérés üzemmódba. Ekkor a tényleges felvételezés még nem kezdődik meg, ezt a felvétel gombbal lehet elindítani.
Egy mérési file több felvételi szakaszt is tartalmazhat, ami azt jelenti, hogy egy mérés alatt többször is le lehet állítani ill. újra lehet indítani a felvételt. Az egyes felvételi szakaszok, mint önálló szekciók (session) foglalnak helyet a mérési filében.
Felvételezés során lehetőség van esemény- vagy tartomány-markerek elhelyezésére e kívánt időpontokban. A markerek azonosítói az alsó idősávon kerülnek kijelzésre, ezen keresztül lehet elérni a markerhez tartozó részletes információkat.
Minden, felvételezés alatt történő esemény rögzítésre kerül egy speciális jegyzettömbben, amelyen keresztül a kiértékelés során az egyes kulcspozíciók direktben is elérhetőek, ill. ezen keresztül lehetőség van a vonatkozó primer és származtatott görbeszakaszok gyors exportálására is.
A markerek típusai a következők lehetnek:
felvétel indítás
felvétel befejezés
dózis
esemény
tartomány kezdet
tartomány vég
Ezen típusokra a jegyzettömben gyors szűrés is érvényesíthető, így adott eseménytípusok könnyen egy csoportba gyűjtve áttekinthetők.
Speciális eseménymarker generálódik dózis beadásakor. Dózis beadásának regisztrálását az erre szolgáló panel segítségével lehet megtenni. Dózis specifikálása során meg kell határozni az anyag nevét, mennyiségét, valamint be kell jelölni a kísérleti módot.
Mérések kiértékelésénél a rendszer a következő analízis funkciókat kínálja:
Manuális adatgyűjtések:
egykurzoros adatgyűjtés
kétkurzoros adatgyűjtés
Automatikus analízisek:
integrálás: abszolút, pozitív, negatív, normál
periodikus min-max analízis
Az Isosys szoftverben lehetőség van mind az egyes analízis táblák számított adatait, mind a felvételezett görbe tetszőleges szakaszait exportálni CSV formátumban, amely azután különböző külső adatfeldolgozó szoftverbe betölthető. Ezen felül széles körű nyomtatási lehetőség áll rendelkezésre az adattáblák és görbék színes ill. fekete/fehér, papír alapú megjelenítésére.