EWOKEWAVE ∗ elektrofiziológiai jelek automatizált mérése és analízise

A számítástechnika forradalmasította az élettani méréseket, mind a megfigyelés, rögzítés és elemzés, mind a kísérletek ellenőrzése tekintetében. A feladatok összetettsége azonban vagy nagyon specifikus feladatorientált programok, vagy általános célú szoftverek kifejlesztéséhez vezetett. Amennyiben az ilyen programok kellő rugalmasságot biztosítanak ahhoz, hogy a mérést a felhasználók saját igényeikhez igazítsák, akkor gyakran túl bonyolultak, és magas szintű számítógépes ismereteket vagy speciális programozási nyelv elsajátítását igénylik.
Az Evokewave azzal az elképzeléssel került kifejlesztésre, hogy a kutatók (fiziológusok, elektrofiziológusok, farmakológusok) egy olyan általános célú, nagy sebességű élettani mérőprogrammal dolgozhassanak, amely könnyen megtanulható, de nagy teljesítményű online és offline elemzési képességekkel rendelkezik, és nagyfokú rugalmasságot biztosít a különféle feladatokhoz. A rendszer alapvetően kiváltott válaszok (kiváltott potenciálok, reflexválaszok, ingerléssel kiváltott izomösszehúzódások) méréséhez készült, ezen felül azonban spontán események rögzítésére és elemzésére is alkalmazható.

A rendszer 8 analóg bemenetet, egy trigger bemenetet és 4 digitális kimenetet (D/O) kezel stimulátorok vagy külső eszközök vezérlésére. A bemeneti jelek megjelenítését 8 oszcilloszkóp kijelző végzi milliszekundumos időskálán. Az oszcilloszkópok 4 gyors - 4 lassú párba vannak szervezve. Ez utóbbiak csökkentett mintavételi sebességre állíthatók, hogy szükség esetén lassabb és hosszabb ideig tartó jeleket rögzíthessenek, anélkül, hogy szükségtelenül nagy adatmennyiségek felvételezése történne. Az oszcilloszkópok külső ingerekkel vagy belső impulzusokkal szinkronizálhatók és mind a triggerelés előtti, mind a triggerelés utáni szegmenseket megjelenítik/tárolják. A pre-trigger szegmensek speciális számításokhoz, például offset (alapvonal) korrekcióhoz használhatók. A szkópok képesek átlagolt (superimposed) megjelenítésre is, beállított átlagolási számmal.

A rendszer online (mérés/felvételezés alatti) elemzésre, kiértékelésre is lehetőséget biztosít (amplitúdó, görbe alatti terület, késleltetési idő stb.), valamint biztosítja a számított értékek hosszútávú változásainak vizsgálatát is lassú időskálájú trendek formájában. A megfelelő értékelést az idő alapú (függőleges) tartománykurzor-párok és egy (vízszintes) küszöbérték-kurzor támogatják. A kinyert adatok digitális kijelzőkön és időparaméter-grafikonokon jelennek meg.

A szoftver minden egyes kísérlethez egyetlen kötegelt (bundled) fájlban tárolja az összes egyedi és átlagolt szkóp jelet, a futásidejű analízis során gyűjtött adatokat, valamint a layout-beállításokat. E fájl nem csak a kísérlet áttekintését és újraértékelését teszi lehetővé, de annak teljes újrajátszását is.

Review módban a grafikonok és a hozzájuk tartozó szkóp-jelek a kiválasztott időpontokhoz kapcsolódóan jelennek meg, így lehetővé teszik a kísérlet felvételeinek gyors áttekintését, bármely időpontra vagy kísérleti fázisra történő egyszerű ugrással. A Review mód lehetővé teszi továbbá két értékleolvasó kurzor és kimeneti táblázatok segítségével a kísérlet egyszerű és gyors kiértékelését. A szkóp- és a grafikon adatok könnyen exportálhatók más adatelemző/ábrázoló programba (Excel, Origin, GraphPad, SigmaPlot stb.).
Replay üzemmódban a kísérlet szkóp-görbéi újrajátszhatók és újraértékelhetők az eredeti kísérlethez képest eltérő elemzési beállításokkal. A rendszer beállításai a könnyű testreszabhatóság érdekében minden egyes kísérletre vonatkozóan külön Setup-fájlba is elmenthetők.

A szoftver automatizált mérési funkciók széles tárházát kínálja. A legfontosabbak ezek közül:


Felület, felhasználói interfész

Környezeti beállítások

Mintavételezési & Trigger beállítások


Setup, konfigurálás az Objects & Resources segítségével


Kalibráció


Átlagolási beállítások



Scope & Graph kijelző beállítások

Memo görbék



Számítási algoritmusok