PASSIVE AVOIDANCE ∗ shuttle-box vezérlő szoftver

A szoftver a passzív elkerülésen alapuló tanulás vizsgálati rendszerének központi vezérlését és a kísérletek során nyert adatok automatikus feldolgozását látja el. A szoftver a kísérleti protokoll összes ismert és általánosan használt metódusát biztosítja, mint a habituáció, tanulás és tesztelés. Hat darab, sorba kötött, klasszikus kétrekeszes doboz (shuttle box) párhuzamos vezérlését képes végezni. A szoftver és a dobozok USB-n keresztül kommunikálnak.

A szoftver központi része a dobozvezérlő, amely a kísérlet lefolyásának felparaméterezését szolgáló mezőegyüttest tartalmazza. Ezen keresztül lehet az intellingens, CPU-vezérelt dobozok működését teljeskörűen meghatározni.

A beállítható paraméterek:


A kísérlet alatt a szoftver folyamatosan tájékoztat az egyes dobozok állapotáról, illetve a kísérlet aktuális állásáról. A kísérlet befejezése során a dobozok egyenként megküldik az eredményeket, amelyeket a szoftver automatikusan beemel az integrált adatgyűjtő táblába.


A standard tanulásos teszt mellett lehetőség van habituációs megfigyelésre is. Az ebben az üzemmódban nyert értékek a habituációs táblázatba kerülnek. Ez a táblázat tartalmazza többek között az áthaladások számát, ill. az egyes kompartmentekben töltött összesített, pontos időtartamot is.

Mind a dobozvezérlők beállított paraméterei, mind a táblázatba került adatok elmenthetők és későbbi időpontban visszatölthetők.




Ingerlési beállítások

A szoftver lehetőséget biztosít összetett ingerlési sorozatok beállítására.
Két alapvető ingerlési mód között lehet választani: Train (sorozat) vagy Recurrent (állandó).

Train ingerlés során tetszőleges számú ingerből álló sorozatok adhatók. Ebben az üzemmódban meghatározott darabszámú impulzus sorozat ismétlődik adott periódusidővel. Az impulzus sorozatok meghatározott szélességű, darabszámú és periódusidejű egyszeri impulzusokból állnak. A periódus paraméter akkor értelmezhető, ha a sokkolások száma egynél nagyobb. Ugyanez érvényes a sorozatok száma és a sorozat periódusideje paraméterek esetében is.
A véletlenszerűsítés a két Train közötti időt a protokoll futása során véletlenszerűen állítja be a számított időhatárok között. Ez esetben a Train periódus véletlenszerűen változik.


Recurrent ingerlés során az ingerlés indításától a szakasz (session) teljes hosszában folyamatosan érkeznek az impulzusok. Ilyenkor csak a késleltetés (az indítás eltolása a szakasz kezdetéhez képest), az impulzusok szélessége és a periódusidő állítható. Ezt a módot érdemes alkalmazni például a tanult tehetetlenség (learned helplessness) kísérletekben.


A sorozatok periódusideje az egymást követő sorozatok (Train) első impulzusának felszálló szárai közötti időt adja meg. E paraméter akkor állítható, ha egynél több ingersorozat lett definiálva. Az egyes szakaszokban 1..n számú impulzusból álló ingersorozatok adhatók, melyek hosszát a szakasz hossza, illetve a sorozatok hossza határolja be.
Az impulzushossz a négyszögimpulzusok fel- és leszálló szára közötti időintervallumot (impulzus-szélesség) definiálja.


Az impulzusok száma adja meg, hogy egy ingersorozatban (Train) hány impulzus legyen. Ha egyetlen Train és egyetlen impulzus van meghatározva, akkor az egész szakasz (session) folyamán egyetlen négyszöginger kiadása történik. Ha több sorozat lett beállítva egy impulzus mellett, akkor egyes impulzusok sorozatának előállítása történik meg. Ha több sorozat és több impulzus került beállításra, akkor ismétlődő ingersorozatok keletkeznek.


Az impulzus késleltetés a szakasz (session) kezdete, és az első ingerlés kezdete között eltelt időt határozza meg. Ha ez az érték nulla, az ingerlés rögtön a szakasz (session) kezdetén megindul. A késleltetés nem lehet nagyobb, mint a szakaszidő, illetve az impulzus-sorozat(ok) teljes hossza közti különbség.


A sorozatok száma az egy szakaszon belül lefutó ingersorozatok számát definiálja.