SPEL HAEMOSYS ∗ haemodinamikai mérő, adatrögzítő és analizáló szoftver
A SPEL (Solution Pack for Experimental Laboratories) Haemosys egy komplett haemodinamikai mérő, adatrögzítő és analizáló szoftver. A szoftver kardiovaszkuláris és haemodinamikai mérések online (mérés alatti) és offline (utólagos), nagy pontosságú kiértékelésére szolgál, melynek elvégzéséhez automatikus és manuális analízis funkciók állnak rendelkezésre.

A szoftver főbb tulajdonságai:

A szoftver elindítása után azonnal megjelenik a főképernyőn 16 csatorna, amely a bejövő jelfolyamot jeleníti meg (monitorozás üzemmód).
A 16 csatorna kijelzője három fő mezőre osztható:

Az egyes csatornák típusának és jellemzőinek meghatározását a csatorna-definíciós panel segítségével lehet megtenni. Innen hívható elő a kiválasztott csatornához tartozó setup panel, amelyen a beállításokat el lehet végezni. A rendszer előre definiált típusokkal segíti a beállítást.
Ezek a következők: Az összes típus mind egyéni származtatott-listát kínál fel. Ezekből tetszőlegesen lehet csatornánként egy vagy több paramétert kiválasztani.

Az egyes csatornákat gyors, kétpontos kalibrációval lehet hitelesíteni. A kalibrációs panelen lehet a csatornához tartozó érzékenységet és skála-tartományt is meghatározni. A beállítások és kalibráció mint setup elmenthető, így a későbbiekben elég megnyitni a kívánt állományt, és a korábban elvégzett beállítások máris érvényre jutnak.

Amennyiben a rendszer kalibrálva van, máris lehetőség nyílik felvétel készítésére. Mérés indítása során a rendszer először bekéri a kísérlet alapadatait, majd ezután lép mérés üzemmódba. Ekkor a tényleges felvételezés még nem kezdődik meg, ezt a felvétel gombbal lehet elindítani. Egy mérési file több felvételi szakaszt is tartalmazhat, ami azt jelenti, hogy egy mérés alatt többször is le lehet állítani ill. újra lehet indítani a felvételt. Az egyes felvételi szakaszok, mint önálló szekciók (session) foglalnak helyet a mérési filében.

Felvételezés során lehetőség van esemény- vagy tartomány-markerek elhelyezésére e kívánt időpontokban. A markerek azonosítói az alsó idősávon kerülnek kijelzésre, ezen keresztül lehet elérni a markerhez tartozó részletes információkat.





A szoftver lehetőséget nyújt makro használatára is. Ebben az esetben a teljes mérési protokoll előre beprogramozható. A felprogramozott protokoll elmenthető, így egy adott kísérlet megkezdése előtt több előre preparált protokoll közül be lehet tölteni az éppen szükségest. A makro felprogramozása egy külön erre a célra szolgáló panelen történik. Itt lehet megadni soronként az esemény típusát, annak relatív idejét, valamint az esemény kiváltódásakor automatikusan elhelyezésre kerülő marker leírását.

A makro-események a következők lehetnek: A digitális kimenetek (DO) használata lehetőséget nyújt külső egység(ek) triggerelésére (pl. indítás/leállítás, ingerlés aktiválás, stb.).

Minden, felvételezés alatt történő esemény rögzítésre kerül egy speciális jegyzettömbben, amelyen keresztül a kiértékelés során az egyes kulcspozíciók direktben is elérhetőek, ill. ezen keresztül lehetőség van a vonatkozó primer és származtatott görbeszakaszok gyors exportálására is.

Mérések kiértékelésénél a rendszer a következő analízis funkciókat kínálja:
Az automatikus EKG analízis során a rendszer képes negatív T hullám kezelésére valamint izoelektromos szint detektálására is.
A kiértékelés során a program markerekkel bejelöli az egyes komplexusok kulcspontjait, melyeket szükség esetén manuálisan módosítani lehet. A kiértékelés adatait azután egy gombnyomással táblázatba lehet helyezni.
A táblázatba kerülő adatok: RR távolság, szívfrekvencia, P, Q, R, T, ST amplitúdók, PQ, QRS, QT, QTcb, QTcf, QTcv idők.



Automatikus QT analízis során az EKG görbén kijelölt szakasz minden egyes ciklusán megkeresi a Q és T pontokat majd ez alapján ciklusonként QT-t számol. Az egyes értékek ezután automatikusan táblázatba kerülnek.



A táblázat lehetőséget biztosít a megtalált Q-T pozíciók módosítására és az érintett ciklus QT értékének újrakalkulálására. A T pozíció manuális módosításával egyidejűleg a rendszert meg lehet tanítani az új pozíció detektálására, és ez alapján újrakalkuláltatni az összes kijelölt adatsor QT értékeit.



A Haemosys szoftver integrált CO modullal is rendelkezik, amely szívmunka perctérfogat- és lökettérfogat-mérések elvégzésére nyújt lehetőséget. Ez egy speciális lehetőség, és abban az esetben aktiválódik, ha egy csatornához kardio jeltípus lett hozzárendelve. Ekkor az első négy csatorna automatikusan CO méréshez konfigurálódik.
CO mérés esetén a következő értékek számítása és táblázatba helyezése történik: SBP, MBP, DBP, HR, BTMP, ITMP, +dTMP, CO, SV, MBP*HR, MBP/CO, CO index, MBP*CO.


A rendszer az összes, primer görbéből származtatott értéket és trendet futásidőben, az aktuális beállítások alapján számolja és jeleníti meg. Lehetőség van azonban a derivált görbék kiemelt kezelésére is.
A szoftver az alap 16 belapozható trend-kijelzőn kívül tartalmaz egy komplett 16 csatornás integrált trend-monitorozó és felvételező modult is. Ez az Extratrend modul - csakúgy mint az alaprendszer - saját markerezési és felvételezési lehetőséggel rendelkezik. A csatornák szabadon paraméterezhetők, azaz tetszőlegesen rendelhetők hozzá bármely primer csatornához.

Az Extratrend modul saját adatgyűjtési lehetőséggel (egy- és kétkurzoros adatgyűjtés), valamint export funkciókkal rendelkezik.
Mivel a Haemosys rendszer képes két számítógép-monitor kezelésére is, ezért kétmonitoros számítógépes állomások esetében lehetőség van a 16 csatornás Extratrend egység külön monitoron való megjelenítésére.

Az Extratrend saját csatorna definíciós táblával rendelkezik, amelyen keresztül a konfigurálást el lehet végezni.
Minden egyes trend-csatorna két primer csatornából (mint forrásadatból) dolgozhat, melyek közé szabadon lehet matematikai műveleteket (+, -, *, /, mean) rendelni. Itt lehet meghatározni továbbá az egyes trend-csatornák átlagolási időintervallumát is (0,5 mp - 10 mp tartományban).

A Haemosys szoftverben lehetőség van mind az egyes analízis táblák számított adatait, mind a felvételezett görbe tetszőleges szakaszait exportálni CSV formátumban, amely azután különböző külső adatfeldolgozó szoftverbe betölthető. Ezen felül széles körű nyomtatási lehetőség áll rendelkezésre az adattáblák és görbék színes ill. fekete/fehér, papír alapú megjelenítésére.