ERGOSTRESS TB-02 ∗ terheléses vizsgáló-, kiértékelő szoftver

Az Ergostress TB-02 terhelésvizsgáló rendszer stabil és megbízható eszköz a terheléssel arányos fiziológiai változások követéséhez mind kerékpár-ergométeren mind futópadon.

A rendszer főbb tulajdonságai:
A szoftver az Ergo-Fit, Woodway, Lode és Trackmaster berendezések vezérlését is képes ellátni, és a felhasználó és a vizsgálóhely igényei, lehetőségei alapján akár kerékpárral, akár futópaddal működtethető, ezen felül kétmonitoros kiépítésben is használható. Opcionálisan a Jaeger CPET légzésfunkciós vizsgálati rendszer vezérlésére is képes.

Telemetriás kialakításának köszönhetően a mérőhely mentesíthető a kényelmetlen kábelektől, így a vizsgálóhelyen belül bárhol elhelyezhető, nem kell közvetlenül a terheléses eszköz mellé beállítani. A rendszer széleskörű felhasználási lehetőségeket biztosít többek között a mindennapi kardiológiai diagnosztikában, a sportorvosi gyakorlatban, valamint a rehabilitációs utánkövetésben.

Pácienskezelés és mérési jegyzetek

A pácienskezelő gyors elérését az arra szolgáló funkciógomb segíti. Az adattáblában lehetőség van új páciens adatainak felvételére, vagy korábban rögzített páciens kiválasztására.

A pácienshez tartozó azonosító kódot a szoftver automatikusan generálja. A személyi adatok rögzítése mellett itt történik a további dokumentálás (súly és magasság rögzítése, betegcsoport létrehozása, adat export és import, valamint további, a páciensre és a vizsgálatra vonatkozó fontos információk rögzítése), és a korábban készített felvételek visszahívása is. A betegek személyes adatainak archiválásánál a személyi adatok védelmét is figyelembe vettük.
A páciensekre vonatkozó adatok rögzítése mellett az egyes mérésekhez tartozó fontos információk rögzítésére és tárolására külön adattáblában van lehetőség.

Mérési protokollok

A szoftver tartalmazza a terheléses vizsgálatoknál bevett standard protokollokat (pl. Cooper, Bruce, stb.), melyek azonnal betölthetőek és használhatóak. Emellett azonban lehetőség van arra is, hogy a felhasználó azok módosításával újabbakat hozzon létre, vagy a vizsgálóhelyen már bevált, a korábbiaktól teljesen független protokollokat programozzon és működtessen.

A panelban beállítható a mérés előtti nyugalmi szakasz (idő megadásával), a terheléses szakasz (sebesség és dőlésszög állítással, vagy terhelési teljesítmény megadásával), valamint a terhelés utáni levezetés (terhelés mértéke és idő megadásával) is.

Emellett programozható a rendszerhez kapcsolt vérnyomásmérővel történő automatikus mérések gyakorisága (idő vagy terhelési szint szerint), de a vizsgálat alatt a felhasználó manuálisan bármikor indíthat az előre programozottakkal egyenértékű mérést, melynek eredménye szintén tárolásra kerül.

A felhasználó által létrehozott protokollok a rendszer adatbázisába elmenthetőek, bármikor visszahívhatóak, így azokkal szintén tetszőleges számú mérés végezhető el.

Monitorozás és felvételezés

A mérés alatt egy vagy két monitoron, akár 12 elvezetésen kijelzésre kerül a páciens EKG görbéje, a folyamatosan monitorozott hőmérséklet adat, az előre meghatározott időközönként és manuálisan mért vérnyomásértékek, illetve a felhasználó által kiválasztott trendek és a nyugalmi szakaszhoz viszonyított, folyamatosan frissülő superimposed görbe. A monitorozott trendek egymagukban vagy tetszőleges párosításban is megjeleníthetőek.

  • ST Slope (mV/s)
  • P (mV)
  • Q (mV)
  • R (mV)
  • T (mV)
  • ST (mV)
  • RR (ms)
  • HR (bpm)
  • P range (ms)
  • PP (ms)
  • ST segment (ms)
  • ST interval (ms)
  • PR (ms)
  • QRS (ms)
  • QT (ms)
  • QTcb (ms)
  • T-Te (ms)






Offline automatikus EKG analízisek

A felhasználó a vizsgálat elvégzése után néhány kattintással kitöltheti a szoftverben biztosított offline analízis lapokat. Ehhez csak a korábbi felvételt kell visszahívnia, majd beállítani az analízishez szükséges alapvető feltételeket (pl. sebesség, erősítés, triggerszint, szűrés), illetve definiálni az analízis lapok szabadon választható paramétereit (pl. miből történjen az EKG átlagok számítása, milyen trendeket számoljon és rajzoljon ki a szoftver, stb.).

A beállítások elvégzése után a program azok alapján automatikusan kiértékeli a felvételt, melynek eredményeként az alábbi analízis lapokat hozza létre:


Összesítő lap

Átlagolt EKG lap

Trend lap


Értéktábla lap

Marker lap
Az automatikus offline analízisek elvégzése után az egyes adatlapok egyenként, vagy akár egyszerre kinyomtathatóak előre definiált, jól áttekinthető lelet formájában. Egy adott vizsgálathoz tartozóan az offline automatikus analízisek szabadon megismételhetőek, így azok akár megváltoztatott paraméterekkel (pl. más trendek megjelenítésével) ismét lefuttathatóak és nyomtathatóak.

Offline manuális EKG analízisek

Közvetlenül a vizsgálat befejezésekor elmentett, vagy bármely régebben archivált vizsgálat primer görbéi betölthetőek és újra kiértékelhetőek. Az analízis során a jellemző értékeket a program automatikusan kalkulálja a felhasználó által tetszés szerint kijelölt szakaszból. A kiértékelt eredményeket a program automatikusan táblázatos formában gyűjti, melyek abból kinyomtathatóak, illetve exportálhatóak.

QT valamint QT variabilitás értékelés

QT diszperzió meghatározása 12 elvezetésből

EKG ciklusonkénti valamint átlagolt kiértékelése
a felhasználó által tetszőlegesen kijelölt
ciklus(ok)ból

HRV (szívfrekvencia változás) meghatározás
idő- és frekvencia-tartomány analízissel