EASYCHART ∗ multifunkciós mérő és kiértékelő szoftver

Az Easychart egy olyan multifunkciós mérő és kiértékelő szoftver amely mind experimentális mind humán orvosi területen alkalmazható. Univerzalitását nem csak széles tartományban paraméterezhető alapfunkciói, de a szabadon hozzá illeszthető, specifikus területek kiszolgálására fejlesztett plugin modulok is biztosítják.
Haemodinamikai, gasztrointesztinális, kardiológiai, izoláltszervi mérésekhez létrehozott moduljaival és flexibilis, egyedi igények alapján felhasználói szinten konfigurálható adatgyűjtő és kiértékelő táblázat-struktúráival tág teret nyújt a legkülönfélébb mérési protokollok végrehajtására is. (Alábbiakban csak az általános alapfunkciók kerülnek röviden bemutatásra.)

A szoftver mind a mérési felület testreszabásához, mind a mérési setup kialakításhoz intuitív és hatékony eszközöket kínál, hogy a felhasználó minél előbb az érdemi munkára koncentrálhasson. A beállítások természetesen elmenthetők, igy az egyes mérési környezethez létrehozott korábbi beállítások a későbbiekben már azonnal elérhetőek.


Monitorozás/Mérés üzemmód

Setup
A rendszer teljeskörű konfigurálása a Setup panelen keresztül történhet. E panel két részre van osztva. A bal oldali részen a chartok és fizikai bemenetek aktuális kapcsolatrendszerét ábrázoló fastruktúra (Channels) található, jobb oldalon pedig a rendelkezésre álló Chart-lista (Charts) helyezkedik el. A fastruktúra első szintje mindig a rendelkezésre álló fizikai bemeneteket (Input) reprezentálja, a második és harmadik szintje pedig a rendszerbe kapcsolt chartokat.

A kapcsolatrendszer felépítése drag’n’drop módszerrel történhet úgy, hogy a Chart-listában megfogott elemet ráejtjük a bal oldali fa kívánt elemére. Ez az elem lehet egy fizikai bemenetet reprezentáló Input ág, vagy egy már korábban bekapcsolt chart. Az Input-hoz kapcsolt chartok mindig primer görbét tartalmaznak, azaz közvetlenül a fizikai bemenetet monitorozzák, az ehhez kapcsolt chartok pedig mindig az alattuk álló primer chartok szabadon választott származtatott, számolt értékeit, trendjeit jelenítik meg.

A munkafelület kialakítását is a Chart-listából lehet kezdeményezni; innen lehet a munkafelületre ráejteni a kiválasztott chartot. A Setup panel Chart-listájában mindig áttekinthető a teljes konfiguráció, így tehát látható, hogy mely kijelzők mely fizikai bemenetekhez vannak csatlakoztatva, az egyes kijelzők neve, a monitorozott jel típusa, mértékegysége, a kijelző helye a munkafelületen, valamint a kapcsolata is egyszerre látható.
Egy fizikai bemenethez (Input) több chart is csatolható, és mindegyikhez külön beállítások, szűrések és származtatott értékek alkalmazhatók. Egy primer charthoz szintén több származtatott chart kapcsolható, tehát akár különféle szűrőbeállításokkal monitorozó primer chartokra is lehet különféle származtatott értékeket helyezni. A Channels fastruktúrájában kialakított kapcsolatok - igény szerint - könnyedén átdobhatók egyik ágról a másikra, így igen hamar át lehet konfigurálni a rendszert.


Kalibráció

A rendszer mindenkori kalibrációs állapotát a Setup panel Input listája mutatja. Az egyes Input kapcsolatok mellett látható kis led ikon színe jelzi az aktuális státuszt: A kalibráció standard kétpontos, értékbemutatásos elv alapján zajlik. A szoftver a kalibráló üzemmódot akkor aktiválja, amikor a Setup panelen átváltunk a Calibration fülre. Ekkor a Calibration lapon az éppen szelektált Input csatornához tartozó feszültség értékek folyamatosan frissítődnek a Volt kijelzőn. A High és Low mezőkbe beírt kalibráló értékeket a zöld gombok megnyomásával rögzíthetjük, de érvényesítésre csak az Apply gomb megnyomásával kerülnek, azaz ekkor lesz az adott csatorna kalibrálva. A háttérben futó görbén a változás azonnal megjelenik; a bevételezett jelek ekkor már a kalibrációs értékekkel átszámítva jelennek meg.


Chart beállítások

A chartok rendszerbe kapcsolása után a Setup mindig alapértelmezéssel ellátott jeltípussal indítja el azokat. Primer chartok esetében ez értelemszerűen nem lehet más, mint Primer típus, származtatott érték monitorozását végző chartok esetében pedig frekvenciaszámítás lesz. A beállításokat ezután akár még a Setup panelen keresztül, a Chart-lista elemén történő dupla klikkel megnyitott Signal Settings panelen, vagy később, a munkafelületre kihelyezett chartok jobb felső sarkában található legördülő listából kiválasztva tehető meg.

A Signal Settings panelen található típusok mindegyikéhez tartozik egy alapértelmezett mértékegység, ez azonban nem íródik át automatikusan a Unit mezőbe, ellenben a lista mellett található gomb segítségével egy kattintással átmásolható oda, ez a nyomógomb ugyanis mindig a kiválasztott típushoz tartozó mértékegységet hordozza.

Üzemmódok kezelése

A szoftver indítás után automatikusan Monitoring üzemmódba kerül, ekkor a rendszerbe kapcsolt és a munkafelületre kirakott chartokon azonnal láthatóak lesznek a vonatkozó jelek, görbék. Amennyiben a szoftver talál korábban már létrehozott default setup filét, akkor azt automatikusan betölti, és azzal a konfigurációval indítja a monitorozást.
Measuring üzemmódba lépni a Record gomb megnyomásával lehet. Ekkor a szoftver először előhozza az Experiment info táblát. Ennek kitöltése után kell a felhasználónak megadnia a kísérleti file nevét.

Mérés során lehetőség van több felvételi szakasz indítására is. A kísérlet lezárását a Record gomb mellett található Close gombbal (lakat) lehet megtenni, ekkor a rendszer lezárja a mérést és visszalép Monitoring üzemmódba.

Analízis módba akkor lép a rendszer, amikor a felhasználó (Monitoring mód alatt) megnyit egy korábbi mérési filét. Analízis módból visszatérni Monitoring-ba szintén a Close gombbal lehet, mivel a Close funkció mindig az aktuális mérési file bezárását (legyen az futó mérési file, vagy analízisre betöltött file) és Monitoringba való visszalépést jelent.


Chart panel felépítése és funkciói

A rendszer kulcselemét képező Chart interaktív módon biztosítja a méréshez és analízishez szükséges összes elemet.

Y-skála
A skálát egérrel megfogva lehet fel/le mozgatni. A jobb oldalon található lupé gombokkal pedig a skála belenagyítást/kicsinyítést lehet elvégezni. A skálát lehet automatikus üzembe is kapcsolni (Autoscale), mely esetben a tartomány mindig a látható szakasz alapján automatikusan állítódik be úgy, hogy mindig a lehető legnagyobb Y-felbontásban lehessen látni a görbét. Az autoscale automatikusan kikapcsol, amint a felhasználó elmozdítja vagy nagyítja/kicsinyíti a skálát.

Mérőkurzorok
A mérőkurzorok több funkciót látnak el egyszerre: egyrészt a kérdéses görbepont amplitúdójának gyors értékleolvasását teszik lehetővé, másrészt szakaszkijelölést lehet végezni velük, harmadrészt két görbepont közötti időbeli távolságot lehet mérni a segítségükkel. Ezen felül természetesen a kurzorok kulcsszerepet játszanak az egyes analízis funkciók esetében is.
A kurzorok alatti görbepont aktuális amplitúdója a kurzor felett olvasható le. A kurzorok időpozíciója, valamint a kurzorok közötti távolság az információs sávon olvasható le.

Threshold kurzor
A trendek ciklikus számításához rendelkezésre áll egy threshold kurzor, amellyel a triggerszintet lehet beállítani/módosítani. Az egyes származtatottak számítása ezen beállított érték alapján történik. A threshold kurzort az egér középső gombbal lehet direktben letenni, és a szokásos módon, elhúzással lehet mozgatni.

Chart menü opciók
A chart jobb felső sarkában van egy legördülő menü gomb, amelyen keresztül a skálabeállító panelt ill. a fentebb már tárgyalt Signal Settings panelt lehet megnyitni. Itt lehet az az adott chartot az Enlarge Chart menüvel külön ablakba kiemelni, ill. a Close Chart menüponttal eltávolítani a kijelzőről (a chart logikailag továbbra is marad aktívan a rendszerbe kapcsolva!).

Időskála

A chartok alatt megjelenő idősávok az idő kijelzésen kívül a markerek megjelenítésére is szolgálnak. A markerekhez itt egy szám és egy leírás tartozik, melyek megegyeznek a Notebook panelen lévő információkkal. A rendszer összesen négy, párhuzamosan kezelt idősávot üzemeltet (mindegyik lap bal- és jobb oldalán egyet-egyet). A görgetősávval a chartokon kijelzett görbeszakaszok globálisan vezérelhetők, így az idősávok is párhuzamosan működnek.
Az időskála formátuma alapesetben „hh:mm:ss”, ez alól az 1 min. alatti ablakidők kivételek, ott ugyanis a skála az ezredmásodperceket is megjeleníti. A skála mindig törekszik az optimális megjelenítésre, azaz csak a szükséges (értékes) számjegyek jelennek meg.


Trend számítások

A mérőrendszer alapkiépítésben a következő számítások kiválasztását teszi lehetővé:
Ezen számítások mind online mind offline módban ciklus-alapúak, és a threshold-kurzorral meghatározott triggerszint alapján történnek.


Primer jel számítások

A bejövő fizikai jelek átszámításához a következő funkciók állnak rendelkezésre:
A Primer a bejövő jel változtatás nélküli megjelenítését jelenti. Derivált esetén a megjelenítés a kiválasztott függvény alapján történik. Matematikai funkció esetén egy szabad függvénybeíró tábla jelenik meg, amelybe a kívánt matematikai képletet lehet beírni, ami azután a megjelenítés alapja lesz.

Elfogadott operátorok: +, -, *, /. Funkciók: Log10, Ln, Exp. Változók: ch1, ch2, ch3, ..., ch32.


Visszanéző ablak (Review Window)

A kétoszlopos elrendezés megtartásával lehetőség van rá, hogy a felhasználó a már korábban rögzített primer adatot a mérés alatt visszanézze. Ezt a funkciót egy Review ablak biztosítja, amely az adott csatornán futó jel már letárolt részének megjelenítését végzi el.
A Review ablak a forrás charton beállított amplitúdó tartományban nyílik meg, azonban lehetőség van külön időalap kiválasztására, és a standard skálaállító gombok (Zoom in/Zoom out/Autoscale) is rendelkezésre állnak. Az itt megjelenő görbére a forrás chart szűrőbeállításai érvényesek.
A Review egészen a mérés elejétől az ablak megnyitásának pillanatáig eltelt időhöz tartozó szakaszt képes kezelni és megjeleníteni. A megnyitott visszanéző ablak mögött ugyanakkor a jelek továbbra is futnak, a felvételezés is folyik tovább.

A Review ablak átméretezhető és áthelyezhető, így a felhasználó a már rögzített jelet és az adott chart pillanatnyi jelét akár egyszerre láthatja. A Review Window a View menü alól nyitható meg és mindig az aktuálisan kiválasztott chartra vonatkozik.

Utólagos markerezés: a visszanéző ablakon keresztül a felvétel korábbi szakaszára is lehet eseménymarkert (Extra Marker) letenni. A marker kívánt pozíciójának meghatározását a kijelzőn lévő mérőkurzorral lehet megtenni. Ennek beállítása után a jobb oldalon látható feljegyzés gyorsgombbal lehet megnyitni az Add new marker panelt.


Terület kijelölés

Offline módban a felvett görbét nem csak kurzorokkal hanem lasszóval is ki lehet jelölni. Az így kijelölt területet azután lehet nagyítani (Zoom View), ill. a lasszóval kijelölt szakasz képezi az alapját a Spectrum Windowban megjelenített FFT görbének is.
A lasszós kijelölés katintás+húzással történik, amely során a megjelenő satírozott részt a kívánt terület köré vonjuk. Ez a kijelölési mód akkor aktív a chartokon, ha a háttérben a Zoom View vagy a Spectrum Window ablak meg van nyitva. Ez esetben a kijelölt terület (ill. az ebből számított spektrum görbe) a kijelölés befejeztével azonnal megjelenik a vonatkozó ablakban.


Zoom View

A lasszóval kijelölt területet jeleníti meg egy külön ablakban. A standard Yskála-állító gyorsgombokon kívül egy mérőkurzor is rendelkezésre áll, amely gyors értékleolvasásra nyújt lehetőséget.

Spectrum Window

A Spectrum Window a lasszóval kijelölt görbeszakaszra számított Power Spektrum megjelenítését végzi. A default frekvenciatartomány mindig a teljes számított sáv (SR/2), amely azonban a skálaállító gyorsgombok segítségével módosítható, ezen felül a frekvencia skálát egérrel megfogva a görbe előre-hátra is mozgatható.




DATA CENTER

Adattábla kezelés
Az adatgyűjtést a Data Center panel felügyeli és koordinálja; ez a panel tartalmazza az adatgyűjtések és számítások teljes tárházát. A panel központi eleme a táblázatokat tartalmazó lapkezelő (Page Control).



Ez a felület alaphelyzetben üres, a kialakítását a felhasználó szabadon végezheti el igényeinek megfelelően, de lehetőség van arra is, hogy a szoftver indítása után egyből bekonfigurált, előkészített analízis táblákkal nyíljon meg.



Adatgyűjtő tábla létrehozása
Az eredményeket rögzítő táblázatokat a felhasználó maga hozhatja létre és konfigurálhatja, így nem csak az adattábla szerkezetét de az egyes oszlopok számítási algoritmusát is egyedileg tudja meghatározni. A Create Page menüparancs segítségével lehet új táblázat-lapot létrehozni. Az új lap a felhasználó által megadott névvel jelenik meg és egy üres táblázatot tartalmaz. Ezt követően lehet oszlopokat hozzáadni az üres táblázathoz.



A Set data column panel tartalmazza az elérhető összes számítási típust, amelyek közül tesztőlegesen lehet az éppen aktív táblázatba dobni elemeket drag’n’drop módszerrel. A számítások típusok szerint csoportokba szervezve jelennek meg a listában, így lehetőség van magát a csoportot rádobni a táblázatra (mely esetben az összes alatta lévő számítás egy menetben a táblázatba kerül), vagy a csoportok alatt kiválasztani a kívánt számításokat és azokat egyenként a táblázatba helyezni.

A lista fastruktúrában jeleníti meg a számításokat, így – kibontott ágakkal - akár egy nézetben is áttekinthető a teljes kínálat. A számítások közül vannak, amelyek primer és trend csatornákra is alkamazhatóak, és vannak amelyek csak primer esetében értelmezettek. Azt hogy az adott számítás melyik kategóriába tartozik, azt a neve előtt látható színes négyzet jelzi. A zöld színkóddal rendelkező számítások mindkét típusra érvényesíthetőek, míg a kék színnel jelzettek csak primer forrásra alkalmazhatóak.

Minden egyes számítás hozzáadása automatikusan egy új adatoszlopot hoz létre. A számítás forrását legördülő listából kell kiválasztani. A lista az aktuális setupban lévő összes aktív chartot tartalmazza. A lista első eleme a Selected, amely az adatszámítás pillanatában szelektált chartot reprezentálja.

Számítások bármikor hozzáadhatóak a táblázatokhoz, tehát akár adatgyűjtés alatt is meghatározhatóak új számítások, ez esetben az újonnan hozzáadott oszlopok az esetleges korábbi adatsorokra vonatkozóan üres cellákat tartalmaznak. Oszlopok is bármikor szabadon törölhetőek, akkor is, ha már tartalmaznak adatot. A táblázatok tehát az adatgyűjtés során is felxibilisek, vagyis nincsen élesen különválasztott konfigurációs és adatgyűjtési fázis, azonban a táblázat szerkezete a menet közben végzett módosítások szorán is mindvégig konzisztens marad, mivel az alapszabály nem változik, miszerint egy adott számítási oszlop teljes magasságában mindvégig egyetlen meghatározott számítás eredményeit tartalmazza.
A táblázatban tetszőleges számú lap és oszlop konfigurálható.
A Data Centerhez tetszőleges számú, szerkezetű és funkciójú adattábla definiálható.

Az adattáblák közül mindig az az aktív, amelyik be van lapozva. Az adatgyűjtés is mindig erre a táblára vonatkozik. Valamely táblázat belapozása tehát egyben a kapcsolódó analízis funkció (számítások) aktiválását is jelenti.
A kiválasztott lap (azaz analízis funkció) neve mindig megjelenik a program főképernyő alján.



Analízis funkció - számítások

User Data group

Az e csoport alatt található típusok (User Memo, User Value) olyan speciális adatoszlopok, amelyek felhasználói megjegyzések, értékek beírását szolgálják. A többi számítási típustól eltérően ezek a cellák szabadon szerkeszthetők és akár korábbi adatsorokhoz tartozó mezők is átírhatóak. Ezekből a típusokból táblázatonként 1 adatoszlop használható.

Record Info Group

E csoport alatt a felvételre (Record) vonatkozó általános érvényű információkra, illetve az egyes szekciókhoz (Record Section) tartozó adatok lekérdezésére szolgáló funkciók találhatók.
 ∗ Samp. Rate     - az adathoz tartozó mintavételi frekvencia
 ∗ Samp. Interval - az adathoz tartozó mintavételezési intervallum (1/SR)
 ∗ Rec. Duration  - az adott felvételi szakasz (Record Section) időtartama
 ∗ Rec. Start Time- az adott felvételi szakasz kezdő időpontja
 ∗ Rec. End Time  - az adott felvételi szakasz befejező időpontja
 ∗ Rec. Number    - az adott felvételi szakasz sorszáma (Rec.No.)
 ∗ Rec. Samples   - az adott felvételi szakasz mintaszáma
Selection group

E csoport alatt a kijelölésekre (Chart, ill. görbeszakasz) és az egyszerű kurzoros adatgyűjtésre vonatkozó számítási funkciók találhatóak.
 ∗ Chart         - az aktuálisan kiszelektált Chart nevét adja vissza
 ∗ Value A       - az “A” kurzor alatt leolvasott érték
 ∗ Time A        - az “A” kurzor ideje
 ∗ Value B       - a “B” kurzor alatt leolvasott érték
 ∗ TimeB         - a “B” kurzor ideje
 ∗ Duration      - az “A” és “B” kurzor által meghatározott szakasz időtartama
 ∗ No. of Points - az “A” és “B” kurzor által meghatározott szakasz adatpontjainak száma
Integral group

E csoport alatt helyezkedik el a négy standard integrál számítás.
∗ Positive - a két kurzorral kijelölt szakasz pozitív (+ → +; – → 0) tartományán végzett integrálás értéke
∗ Negative - a két kurzorral kijelölt szakasz negatív (+ → 0; – → –) tartományán végzett integrálás értéke
∗ Absolute - a két kurzorral kijelölt szakaszon végzett abszolút (+ → +; – → +) integrálás értéke
∗ Normal   - a két kurzorral kijelölt szakaszon végzett normál (+ → +; – → –) integrálás értéke

Az integrálás referenciaszintje a charton a vízszintes kurzorral meghatározott Baseline.
Slope group

Itt a kijelölt szakaszra vonatkozó görbe-meredekségi számítások találhatóak.
∗ Average      - átlagos meredekség kiszámítása a két kurzorral kijelölt szakaszon
∗ Maximum      - maximális meredekség kiszámítása a két kurzorral kijelölt szakaszon
∗ Time at Max. - maximum meredekségi pont ideje a két kurzorral kijelölt szakaszon
∗ Minimum      - minimális meredekség kiszámítása a két kurzorral kijelölt szakaszon
∗ Time at Min. - minimum meredekségi pont ideje a két kurzorral kijelölt szakaszon
Cyc. Measure

E csoportban vannak a kijelölt szakaszra vonatkozó ciklus-alapú számítási eljárások.
∗ Cycle Count       - detektált ciklusok száma a két kurzorral kijelölt szakaszon
∗ Avg Cyc. Rate     - átlagos ciklusérték a két kurzorral kijelölt szakaszon
∗ Avg Cyc. Freq     - átlagos ciklusfrekvencia a két kurzorral kijelölt szakaszon
∗ Avg Cyc. Min      - átlagos min. amplitúdó a két kurzorral kijelölt szakaszon detektált ciklusokon
∗ Avg Cyc. Max      - átlagos max. amplitúdó a két kurzorral kijelölt szakaszon detektált ciklusokon
∗ Avg Cyc. Height   - átlagos pp amplitúdó a két kurzorral kijelölt szakaszon detektált ciklusokon
∗ Avg Cyc. Period   - átlagos periódusidő (T=1/f) a két kurzorral kijelölt szakaszon
∗ Min Cyc. Period   - minimum periódusidő (Tmin=1/fmax) a két kurzorral kijelölt szakaszon
∗ Max Cyc. Period   - maximum periódusidő (Tmax=1/fmin) a két kurzorral kijelölt szakaszon
∗ Avg 1/3Max+2/3Min - ciklusokon számított átlagos max. amplitúdó 1/3-ának és átlagos min. amplitúdó 2/3-ának összege